Category: Buy it or make it

homebrew cider 0

Buy it or make it? Homebrew cider

At last, a fun grocery hack involving homebrew booze! At least every fortnight, and sometimes every week, we’ll buy a six pack of craft beer to drink at home. This can add anywhere from $15 -$22 to the grocery bill. To brew beer ‘properly’ at home takes some considerable equipment and expertise and isn’t cheap at all. So when I came across this post, I was happy to learn that homebrewing cider is a very simple process indeed....

Banana bread 2

Buy it or make it? Basic banana bread

This experiment to compare the cost of store bought vs homemade banana bread will also compare any basic cake recipe that is easy to put together and doesn’t involve layers or icing. I’m not a huge fan of bananas because they give me a cracking headache, but hubby buys a bunch every so often, and every so often a couple get left to rot in the fruit bowl. He also likes a treat sometimes with his morning coffee...

Homemade muesli bars 0

Buy it or make it: Muesli bars

I eat a lot of cereal bars. A LOT. When I need a snack or a top up from breakfast nothing else quite hits the spot. It’s probably an addiction and I could probably train myself to just want a handful of nuts but for now, I just want a better but still low cost option to replace the Nice and Natural bars I keep buying from the supermarket on special. Buying it The best muesli bar I...

Green soup 0

Don’t throw out that veg! Make green soup!

Every week we receive an assortment of seasonal organic vegetables from The Organic Scarecrow. It costs $40 and I’m really pleased with the quality of what we get. The only problem is, they like to give us TONS of lettuce, rocket, kale, spinach and other green leaves. Seriously, there is only so much rocket and lettuce two people can consume in one week. So at the end of every week, we inevitably have a few sad bits and...